Workshop Looker Studio pro pokročilé s Tomášem Hanáčkem

looker studio - logo

V minulém týdnu jsem se měla možnost účastnit workshopu na téma Looker Studio (dříve Google Data studio) pro pokročilé. Tento workshop proběhl pod vedením zkušeného specialisty Tomáše Hanáčka. A jak workshop probíhal?

Looker Studio

V říjnu 2022 došlo k přejmenování Google Data Studia na Looker Studio. Se změnou jména lze v budoucnu očekávat velké změny i co se týká funkcí. A k čemu Looker Studio slouží? Jedná se o online bezplatný nástroj od společnosti Google, díky kterému lze vytvářet vizualizace dat a reporty. Lze ho propojit například s Google Ads, Google Analytics, Sklikem nebo také s výsledky kampaní ze sociálních sítí. Tento nástroj hojně využíváme, ať už pro interní vizualizaci dat, tak i pro klientské reporty.

Průběh workshopu

Celý workshop probíhal on-line, což je bezesporu velké plus, a trval zhruba 4 hodiny. Na začátku došlo ke krátkému představení všech účastníků a už se šlo na věc. Jednalo se o workshop pro pokročilé, tudíž základy jsme přeskočili. Pokud jste však úplní začátečníci, tak i pro vás má Tomáš Hanáček workshop.

Agregace dat

Agregace dat byla první větší kapitolou, kterou jsme probrali. Jedná se ve své podstatě o způsob, jak se dají dávat dohromady řádky v jednotlivých tabulkách. Těchto funkcí je několik, konkrétně: Average, Count, Count Distinct, Max, Min, Sum, Auto a None. Tomáš nám každou agregační funkci vysvětlil a poradil s tím, jak jednotlivé funkce využít a jak pracovat s agregacemi v rámci dimenzí. Pokud pracujete s agregacemi, tak je důležité nezapomenout na to, že automatické agregace nelze přepsat.

Data blending

Druhé téma workshopu, a zároveň to nejrozsáhlejší, byl Data blending. S touto funkcí Looker Studia má mnoho lidí problémy a já jsem nebyla výjimkou. Troufám si však říci, že po tomto workshopu jsem v této problematice daleko více zkušenější. V rámci Data blendingu, jak již název napovídá, jde o spojování více datových zdrojů dohromady. Maximální počet propojených zdrojů je pět. Tyto zdroje jsou následně propojovány za pomoci klíče, který musí být vždy stejný. Následně jsou jednotlivé zdroje propojeny dle joinů, kdy existuje celkem pět možností propojení. Podstatné je, že Data blending nefunguje intuitivně, a proto je zapotřebí dát si tu práci a vše ručně nastavit. V průběhu celého workshopu nám Tomáš ukazoval mnoho praktických příkladů, avšak v rámci Data Blendingu to bylo nejpřínosnější. Díky praktickým ukázkám a možnosti si vše v průběhu workshopu vyzkoušet, jsem si dokázala vše lépe představit.

Kontrola KPI, Extrakce dat a Groupování

Po dvou větších kapitolách následovalo několik menších témat, tyto témata však byla stejně přínosná jak dvě předešlé. Jednalo se o kontrolu klíčových ukazatelů výkonnosti (KPI), Extrakci dat a Groupování. V rámci kontroly KPI nám Tomáš představil několik možností, jak na to. Jednalo se celkem o tři možnosti, a to: grafické zobrazení, počítání a již zmíněný Data Blending. I zde nám Tomáš vše ukázal, abychom si vše mohli lépe představit a snadněji jsme to pochopili. Extrakce dat v rámci Looker Studia je funkcí, kterou jsem v praxi ještě nepoužila, ale jedná se o něco, co jsem díky Tomášovi objevila a budu určitě využívat! Díky extrakci se totiž zrychlí pomalé načítání dat, pokud je dat mnoho, a to se vyplatí. Data jsou v rámci extrakce uloženy do BigQuery, které také využíváme a věnujeme se mu i v našem školení Google Analytics 4. V neposlední řadě bylo probíráno téma Groupování, kdy dochází ke sloučení určitých řádků za pomoci klíče. Zde nám Tomáš navíc doporučil skvělý on-line program na usnadnění práce a já už se nemůžu dočkat, až toto budu moci přenést do praxe u našich klientů.

Tomáš Hanáček

Již dvanáct let pracuje v prostředí online marketingu a má osmiletou zkušenost s webovou analytikou, kdy má za sebou již přes 160 analyzovaných Google Analytics účtů. Navíc obdržel certifikát Google Certified Trainer. Pokud by vás zajímaly novinky ohledně Looker Studia, doporučuji Tomášův Twitter, kam přidává pravidelné informace ohledně Looker Studia.

Pokud bych měla hodnotit Tomáše jako školitele, tak mu dávám deset z deseti. Jeho výklad byl poutavý, přehledný, ale zároveň také velmi podrobný. U delších workshopů, jako byl tento, je poutavý výklad určitě zapotřebí. Zároveň se však nejednalo pouze o výklad informací, ale Tomáš doplňoval vždy vše praktickými ukázkami, což hodnotím jako velké plus. Pozitivně také hodnotím to, že dal Tomáš účastníkům workshopu přístup k prezentaci a záznamu z workshopu, abychom měli možnost se k tomu později vrátit. Přiznám se, že výklad byl na mě občas trošku rychlejší, kdy jsem si určité funkce potřebovala projet vlastním tempem, a k tomuto byla zaslaná nahrávka ideální. Celkově bych vám Tomášova školení moc ráda doporučila, pokud se zajímáte o webovou analytiku.

Píšeme od roku 2012

Na náš firemní blog píšeme články ze světa internetového marketingu. Dělíme se o zkušenosti, které získáváme při práci nebo o poznatky z konferencí. Budeme moc rádi, když si naše články přečtete, zareagujete v diskusi nebo nám pošlete e-mail.

Rádi pomůžeme

Chcete se nás na něco zeptat? Klidně nám napište nebo zavolejte.

Přečtěte si další články
Komentáře

Okomentujte článek